MOTORLU KARAVAN PROJESİ ANKARA

 

 MOTORLU KARAVAN PROJESİ

Karavan projesi yaptırmak/çizdirmek istiyorsanız veya aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçin.

İLETİŞİM:

 

📞 05323118894
 Mustafa USTA
 Yetkili FİRMA  USTA Mühendislik

 

Karavan Projesi

Karavan Projesi Nasıl Yapılır?

Karavan nedir : Karayolları trafik yönetmeliği 3.maddesinde yer alan en az aşağıdaki ekipmanları kapsayan yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır.

 

KARAVAN RUHSATA NASIL İŞLETİLİR?

Karavan Projesi Çizimi ve Karavanı Ruhsata işletme süreçleri

 • Öncelikle Motorlu  karavan tadilatına başlamadan bizimle irtibata geçmeniz gerekmektedir son  araç çizimleri için karavan projesi yapılabilmesi için aracın içinin yapılmış, bitmiş olması gerekmektedir.
 • Karavan ekipmanlarının sabit, güvenli ve size söylediğimiz şartları sağlandıktan sonra projesini yetkili ve belgeli mühendislerimiz dikkatlice çiziyor.
 • Çizilen proje TSE sistemine yüklenerek yasal prosedür işlemleri tarafımızca başlatılıyor.
 • Motorlu karavan araç projeni TSE Araç kontrol merkezinde TSE BÜNYESİNDEKİ  UZMAN MAKİNA MÜHENDİSİ memurları tarafından karavanınız, sisteme yüklediğimiz projeniz ile birlikte kontrol ediliyor. Projeniz onaylandıktan sonra proje ile ilgili bir işleminiz bu süreçten sonra bitiyor.
 •  (proje tarihinden önce yapılan egzoz muayeneleri geçeli değildir.)
 • TÜVTÜRK muayenesinden sonra, araç ruhsatı, motorlu karavan projeniz ve TÜVTÜRK muayene evraklarınız ile en yakın notere gidip aracınızı ruhsata işletiyorsunuz.Motorlu  Karavanınız Araç sınıfı M1 olarak araç gövde tipi SA olarak, kullanım tarzı yolcu nakli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ruhsat işlemleriniz bittikten sonra maliyeye araç ruhsatınız ve motorlu karavan projeniz ile birlikte nakil vasıtaları vergi dairelerine başvuru yaparak aracınızın muhakkak motorlu karavan kaydını yaptırın. Çünkü aracınız maliyede sınıfı M1 değil M2 veya N1 sınıfı gözükmekte (aracınızın projeden önceki sınıfı ne ise o gözükür) ileride sıkıntı yaşamamız ve ceza almamanız için maliye işlerini yaptırmanız sizin için en iyisi olacaktır.
 • Aracınızın 5 yaşından büyük olmasına dikkat edin çünkü 5 yaşından küçük araçlara ÖTV Çıkmakta bu hususa dikkat etmelisiniz.
 • Karavan ruhsatı almanın avantajı muayene bakımından hiçbir sorun çekmeden muayene girip rahat etmeniz.

Motorlu karavan projelerimizden paylaşmaya izin aldığımız projelerin araç için fotoğraflarını fikir edinebilmek için isteyebilirsiniz.

MOTORLU KARAVAN ŞARTLARI

Karavan yapılabilmesi için araç içerisinde bulunması gereken azami şartlar vardır. Bunlar yatak, masa ve yemek pişirme yerlerinin olmasıdır. Bu şartları sağlayabilecek, midibüs, minibüs, otobüs, panelvan kamyonet gibi araçlar yapılabilir. Azami yüklü ağırlığını geçmeyecek şekilde tasarım yapılıp, koltuk sayıları 9’u geçmeyecek şekilde yapılabilir. Araç içindeki koltuk bağlantılarının aynı şekilde kalması en önemli nokta.

1. Koltuklar ve masa

2. Koltuklardan dönüştürülecek uyku yatağı

3. Yemek pişirme imkanları

4. Depolama/saklama imkanları

Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir, ancak  masa kolayca çıkarılabilecek şekilde olabilir. Koltukların sabit olması gerekmektedir. Yemek pişirme imkanının zorunlu olmasından dolayı ocağa ihtiyaç vardır, ancak ocak sabit olmalı portatif ocaklar kabul edilmemektedir.

Motorlu karavana tadilat projeleri için belirleyici olan aracınızın kategorisinden ziyade yönetmeliklerde tanımlı minimum gereksinimleri sağlayacak yeterli alana sahip olmasıdır.

Panelvan kamyon veya kamyonet, M2 kategorisi minibüs, M3 kategorisi otobüs, N1,  şasi kamyonet N2, N3 kategorisi şasi kamyonlar yönetmeliklere uygun tadilat ve karavan projesi ile M1 kategorisi SA motorlu karavana tadil olabilir.

Bir aracın karavan olarak tescile edilebilmesi araçta bulunması gereken minimum gereksinim aşağıda sıralanmıştır.

(i) Koltuklar ve masa,

(ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı,

(iii) Yemek pişirme imkanları,

(iv) Depolama/Saklama imkanları.

Bu ekipmanlar; oturma bölümüne sabit olarak monte edilir ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

KARAVAN İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Öncelikle aracınızın karavan haline dönüştürmeniz gerekmektedir.  Sonrasında yapılan bu karavan tadilatı USTA MÜHENDİSLİK   tarafımızdan projelendirilerek TSE’ye sunulması gereklidir. Proje sunulduktan sonra TSE veya AKM’ lerce araç kontrol edilir. TSE’den tadilatın “AİTM Münferit Tadilat Araç Uygunluk Belgesi” alındığında önce araç muayenesi yaptırılır, sonra tescil işlemi için herhangi bir noterliğe giderek ruhsat değişikliği yapılır.

*Tüm illerde TSE AKM merkezleri mevcut. Sizleri süreç süreç yönlendirmekteyiz. Karavan projesi konusunda tüm ekibimiz öncelikli olarak sizlere destek vermektedir.

 

Minimum gereklerin yanı sıra araçta opsiyon olarak tercih edilebilecek elektrikli cihazların (TV, Buzdolabı, vs) bulunması halinde bu cihazların enerjiyi harici kaynaktan alması (Güneş enerjisi, Harici akü, Şebeke elektriği vb) veya EMC (Elektro Manyetik Uyumluluk) belgeli cihazların kullanılması gerekmektedir.

Şasi araçların bir üst yapı ile karavana tadil olması halinde araca montajı yapılacak aydınlatmaların E belgeli olması gerekmektedir.

Karavana tadil edeceğiniz aracın şoför+2 veya şoför+1 koltuklu panelvan araç olması halinde, aracınızın koltuk sayısını arttırmak istiyorsanız.

İlave edeceğiniz koltukların,

Koltuk mukavemeti                    ECE-R 17

Emniyet kemeri bağlantıları        ECE-R 14

Emniyet kemerleri                      ECE-R 16

regülasyonlarına uygunluğunun aksam tip onay belgeleri ve/veya  teknik servis raporları ile tevsik edilmesi gerekmektedir

ÖNEMLİ BİR NOKTA

Şoför +2 koltuklu aracınızın Şoför+1 koltuklu araca tadil etmeniz 2 li koltuğu söküp tekli koltuk takmış olmanızdan ötürü koltuk montajı olarak değerlendirilmektedir.

M2-M3 kategorisi araçlarınızın karavana tadil projelerinde aracın orijinal koltuklarının söküp takma işlemi yapılmadan kullanılması ve aracın yapısının uygunluğu halinde  şoför+8 koltuğa kadar tescil edilebilir.

Burada M1 kategorisi araçların maksimum 8+1 koltuklu olabileceği ve aracın yapısının karavan ekipmanları ile birlikte kaç koltuk bulundurabileceği belirleyicidir.

Şu şekilde örneklendirebiliriz;

 • 44 koltuklu M3 kategorisi bir otobüsü karavana tadil edilmesi işleminden araç hem şoför +8 koltuk hem de karavan ekipmanları için yeterli alana tadil olacaktır.
 • 17 koltuklu M2 kategorisi minibüs  bir aracın kullanılması haline aracın ön bölümünde ki yolcu ve şoför bölümü haricinde ki alanda karavan ekipmanları ile birlikte ancak  2 yada 3 koltuk olacak şekilde alan kalacaktır.

Yasal olarak hangi tip araçlar motorlu karavan yapımına uygundur?

Şasi Kamyonetler, Panelvan Kamyonetler, M2, M3 kategorisi Minibüs ve Otobüsler AİTM de ve MARTOY de belirtilen şartları sağlaması halinde karavan araç projesi yapılarak M1 kategorisi motorlu karavana tadil edilebilir

5 yaşından küçük ticari araçlar motorlu karavana dönüşebilir mi?

Teknik  olarak  bu  uygulamanın  önünde   bir  engel  yoktur. Ancak  5  yaşından küçük ticari   araçlar  özel  kullanım amaçlı  motorlu karavana dönüştüğünde fatura bedeli üzerinden ÖTV tahakkuk ettirilir. 5 yaşından büyük araçlar ÖTV’den muaftır.

KARAVAN PROJESİ ANKARA

Karavan dizaynı ile projesi birlikte yürütülen doğru bilgiye ve iyi mühendisliğe dayanan iki önemli faktördür. Karavan projesi fiyatları Karavan hayali kuran araç sahipleri için en önemli faktör karavan içi güvenlik ve sizin konforunuz. Karavan projesinde en uygun teklifi almak için lütfen bizi arayın.

📞05323118894

 

30 gün içinde araç projesi yaptırılıp tescil kuruluşuna bildirilmeyen tadilat ve montajlara 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunu 32/1 maddesi gereği para cezası yazılmaktadır.

Sormak istediğiniz danışmak istediğiniz bütün sorularınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

İLETİŞİM:

 

📞 05323118894
 Yetkili Firma:

USTA Mühendisilik

 • KARAVAN PROJE
  karavan projeleri » ANKARA 
  DUCATO karavan projesi ANKARA
  MASTER karavan proje çizimi » ANKARA 
  CRAFTER karavan projeksiyon » ANKARA 
  MOTORLU karavan projesi kim çizer » ANKARA 
  karavan projelendirme » ANKARA 
  MOTO karavan proje fiyatları » ANKARA 
  MOTO karavan proje ücreti » ANKARA 
  karavan proje ankara » ANKARA ,
  karavan projesi ankara » ANKARA 
  karavan proje» ANKARA ,
  karavan projesi bursa» ANKARA ,
  bursa karavan proje» ANKARA ,
  karavan proje çizimi» ANKARA ,
  karavan dönüşüm projesi» ANKARA ,
  ducato karavan proje» ANKARA ,
  karavan elektrik projesi» ANKARA ,
  karavan ev projeleri» ANKARA ,
  karavan proje firmaları» ANKARA ,
  karavan projesi çizen firmalar
  karavan proje» ANKARA ,
  karavan plan proje» ANKARA ,
  karavan proje » ANKARA ,
  karavan proje » ANKARA ,
  karavan iç proje
  karavan proje çizimi» ANKARA ,
  karavan ruhsatı için proje» ANKARA ,
  karavan kamp projesi» ANKARA ,
  karavan projesi ne kadar» ANKARA ,
  karavan proje maliyeti» ANKARA ,
  karavan proje örnekleri» ANKARA ,
  karavan proje » ANKARA ,
  karavan park projesi» ANKARA ,
  karavan park projeleri» ANKARA ,
  karavan parkı projesi» ANKARA ,
  karavan proje çizim programı» ANKARA ,
  karavan proje ruhsat» ANKARA ,
  karavan turizmi projesi» ANKARA ,
  karavan tadilat projesi» ANKARA ,
  karavan kamp» ANKARA ,
  karavan yapım projeleri» ANKARA ,
  karavan yapım projesi» ANKARA ,
  çekme karavan projeleri» ANKARA ,
  ducato karavan projeleri» ANKARA ,
  otobüs karavan projeleri» ANKARA ,
  minibüs karavan projeleri» ANKARA ,
  mini karavan projeleri» ANKARA ,
  motokaravan projeleri» ANKARA ,
  MOTO  karavan projeleri» ANKARA ,
  camper karavan projeleri» ANKARA ,
  karavan plan» ANKARA ,
  karavan planları» ANKARA ,
  MOTORLU karavan yapım projeleri » ANKARA ,
  karavan projesini kim çizer» ANKARA ,
  çekme karavan projesi» ANKARA ,
  ducato karavan projesi» ANKARA ,
  karavan kamp alanı projesi» ANKARA ,
  SPRENTER MERCEDES karavan projesi
  karavan projesi Ankara
  karavan projesi
  cekme karavan projesi

  » ANKARA ,

  MERCEDES SPRENTER  karavan projesi

  » ANKARA ,

  doblo karavan projesi

  » ANKARA ,

  hazır karavan projesi
  j9 karavan projesi» ANKARA ,
  karavan projesi» ANKARA ,
  motorlu karavan projesi» ANKARA ,
  motorlu karavan projesi ankara
  motokaravan projesi» ANKARA ,
  mini karavan projesi» ANKARA ,
  otobüs karavan projesi» ANKARA ,
  karavan park projesi» ANKARA ,
  karavan projesi nasıl çizilir» ANKARA ,
  karavan elektrik tesisatı projesi» ANKARA ,
  karavan su tesisatı projesi» ANKARA ,
  t5 karavan projesi» ANKARA ,

  MOTORLU KARAVAN ARAÇ PROJESİ ANKARA / MİNİBÜS ARAÇLARA KAYAR BASAMAK OTOMATİK MOTORLU VE KAYAR KAPI MOTORU OTOMATİK SİSTEMLERİ TAKMA MONTAJ ANKARA